Máte doma dítě se specifickou poruchou učení (SPU)?

Máte doma dítě se specifickou poruchou učení (SPU)?

3.8
(26)

Máte doma dítě se specifickou poruchou učení (SPU)?

Mezi základní druhy SPU patří dyslexie – porucha čtení, která zahrnuje nejen techniku, ale také porozumění čtenému a převyprávění obsahu, dysortografie – porucha pravopisu, nutná je však znalost teoretických pravidel, dyspraxie – porucha motoriky, dítě se jeví jako neobratné, dyskalkulie – poruchy v oblasti matematických dovedností, porucha koncentrace pozornosti s hyperaktivitou(ADHD, dříve uváděno jako LMD) nebo bez hyperaktivity (ADD).

Kdo provádí diagnostiku a co to znamená?

Diagnostiku provádějí odborníci z pedagogicko-psychologické poradny, kteří vypracují také podrobnou zprávu s konkrétními doporučeními, jak pro domácí přípravu, tak i pro školní práci. Pokud je dítěti diagnostikována jakákoli SPU, neznamená, že bude mít jakoukoli úlevu ve vzdělávání. Ze zákona má nárok na kompenzační pomůcky, které mu budou při výuce pomáhat a která se vztahují k dané poruše. Dostává zadání upravená tak, aby bylo schopno je vypracovávat. Pro rodiče to znamená pečlivou domácí přípravu, nad kterou dohlížejí a pravidelnost. Pokud má škola možnost dyslektického nácviku, dítě je do něj zařazeno. Velmi důležití je pozitivní motivace a chválení za úspěchy. Neúspěchy je potřeba společně probrat a zjistit, proč k nim došlo a jaká by mohla být náprava.

Na co pamatovat?

  • Důležitá je pozitivní motivace i hodnocení, vyzdvižení pozitiv.
  • Společně probrat to, v čem má dítě potíže a co úspěšně zvládá.
  • Podporujete sebevědomé dítěte.
  • Pro plnění úkolů není vhodné stanovovat časové limity, které mají běžné děti.
  • Úkoly je nutné zadávat jasnou a srozumitelnou formou.
  • Při hodnocení je potřeba nejprve vyzdvihnout úspěchy, teprve pak jemným způsobem upozornit na chyby.
  • Velmi motivující je i veřejná pochvala, která umožní dítěti zažít pocit úspěchu.
  • Pro úspěchy ve vzdělávání jsou důležité i vhodně zvolené pomůcky.

Líbil se Vám tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasů: 26

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Google+ Linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*

*