Veďte děti k samostatnosti

Veďte děti k samostatnosti

4.1
(14)

Veďte děti k samostatnosti

Někteří rodiče mají pocit, že jejich dítě potřebuje neustálou péči. Snaží se pro ně dělat první a poslední, neustále jim pomáhají, jakmile se ocitnou v nějakém „průšvihu“. Je to však správná průprava pro budoucí život?

Pro děti není na škodu, když si zvyknou na to, že rodiče tu nejsou pro to, aby za ně všechno dělali a řešili. Musejí si, již od dětství, zvykat rozhodovat se samostatně a fungovat v běžných životních situacích bez cizí pomoci. Pokud si nemají možnost toto vyzkoušet již v dětství a při méně podstatných rozhodnutích, v pozdějším věku a v dospělosti budou bezradné, nesamostatné a budou mít sklony inkliminovat k různým extrémům.

Jak začít se samostatností?

Ideální je, pokud již od malička dítě zapojíte do běžného provozu domácnosti, dejte mu na starosti nějakou činnost, která ho bude také zároveň bavit. Může pomáhat při přípravě jídla, samo si nachystá svačinu do školy, pokud to lze, pověřte jej drobným nákupem. Máte-li domácího mazlíčka, svěřte mu péči o něj.

Veďte své děti k odpovědnosti, pokud zapomenou svačinu nebo nějaké pomůcky do školy, nevozte jim je. Je potřeba, aby zažily i následky, které jsou příčinou jejich zapomnětlivosti. Potřebují nést následky svých činů, neboť momentálně nejsou tak katastrofické.

Pokud povedete svoje děti k samostatnosti již od malička, budou to mít v budoucím životě jednodušší.

Někdy nám může být dětí líto, ale je lepší, aby si poradily samostatně s nastalou situací. Vezmou si z ní ponaučení a příště již budou vědět, jak stejný či obdobný problém řešit.

Aby si svoji samostatnost dítě mohlo pomalu budovat, je potřeba mu pro ni poskytnout dostatek prostoru. Nechte část rozhodování na něm samotném, vybírejte pro to vhodné situace a následně pak jeho rozhodování respektujte.

Projeví-li dítě o nějakou činnost zájem, v rámci možností jej podpořte, i když vidíte katastrofické scénáře. Buďte mu nápomocni, překonejte své obavy, jinak se může stát, že pokud dítě od určité činnosti odradíte, může trvat dlouhou dobu, než a zda vůbec se k ní vrátí.

Líbil se Vám tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasů: 14

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Google+ Linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*

*