Víte, jak se vyvíjí dětská řeč?

Víte, jak se vyvíjí dětská řeč?

4.1
(7)

Víte, jak se vyvíjí dětská řeč?

Proces vývoje řeči u dětí probíhá souběžně s vývojem psychickým a fyzickým. To je jeden z důvodů, proč některé děti mluví dříve a jiné později.

Jak je to s vadami řeči a s čím souvisejí?

V současné době se objevuje stále více dětí s poruchami řeči a to i na základních školách. Mezi nejčastější vady patří špatná výslovnost některých hlásek nebo zadrhávání během hovoru.

Mezi nejčastější důvody patří špatný mluvní vzor rodičů, kteří na děti šišlají nebo na ně mluví příliš rychle. S vývojem řeči mívají problémy i děti, které jsou narozené předčasně nebo mají poruchy nervové soustavy, sluchu ebo zraku. Negativní vliv má také výchova zanedbávaná nebo naopak příliš velké nároky na dítě.

Ani současné moderní technologie správnou mluvu příliš nepodporují. Hodným mluvním vzorem jsou pro děti rodiče, kteří s dětmi hovoří a to pravidelně.

Co a kdy by mělo díte zvládnout?

Svůj příchod na svět ohlašuje novorozenec křikem, který je zpočátku pouze reflexním projevem, jež se později začne měnit v křik oznamující nepohodlí či hlad.

6 týdnů – 1 rok

Jakmile je dítě spokojené a nic mu nechybí, začne si broukat. Broukání se později mění na žvatlání, což je snaha o napodobování toho, co slyší ve svém okolí. Jakmile začnete reagovat, bude mít velkou radost. Je důležité podporovat tyto počátky dětské komunikace s okolním světem. Kolem jednoho roku života dítě začíná rozumět jednoduchým pokynům a opakuje jednoduchá slova.

1 – 3 roky

Dětská slovní zásoba se začíná rychle rozšiřovat. Objevují se první jednoduché věty, které díte samo vytváří. Díky vývoji řeči dochází také ke zrychlení vývoje myšlení a motoriky.

3 roky – 6 let

Dítě je zvídavé, samo vytváří otázky, na které vyžaduje odpovědi. Dítě začíná používat zájmeno já, tvoří se u něj verbální paměť, vypráví krátké pohádky, učí se krátké říkanky a jednoduché písničky. Je důležité jej v mluvení podporovat neboť se připravuje k nástupu do školy.

Líbil se Vám tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasů: 7

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Google+ Linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*

*