Máte doma nadané dítě?

Máte doma nadané dítě?

4.3
(62)

Máte doma nadané dítě?

Pokud je dítě abnormálně nadané, jeho nadání se projevuje již od velmi útlého věku a to atypickou poznávací schopností. Může to být myšlení, paměť nebo třeba pozornost. Pokud je dítě podněcováno a je mu umožněn odpovídající rozvoj, jeho poznávací schopnosti se rozvíjejí neobyčejně rychle. Jestliže naopak dochází k útlumu jeho schopností, může to mít na jeho rozvoj negativní vliv.

Oblasti nadání

Abnormální nadání se může projevit v několika různých oblastech – obecný intelekt, schopnosti specifické akademické, vůdcovské schopnosti, schopnosti umělecké, schopnosti psychomotorické nebo kreativní a produktivní myšlení.

Základní charakteristiky typické pro abnormálně nadané děti

  • Schopnosti práce s abstraktními symboly

Jedná se o schopnosti manipulace s různými symboly a to v mnohem dřívějším věku, než je běžné u ostatních dětí.

  • Motivace

Abnormálně nadané děti často nepotřebují žádnou motivaci. Jsou zvídavé a učí se samostatně.

  • Koncentrace a pozornost

Pokud je dítě abnormálně nadané, je schopno dlouhodobé koncentrace a soustředění. Na problém, který jej zajímá, se soustředí po velmi dlouhou dobu.

  • Paměť

Velká většina nadaných dětí prokazuje velkou schopnost zapamatovat si již od velmi útlého věku. Jedná se především o paměť logickou a to jak zrakovou, tak i sluchovou. Mají schopnost vybavit si naučená fakta velmi rychle, disponují velkou znalostí informací z různých oblastí, mají velkou zásobu informací o specifických tématech, nepotřebují tolik často opakování jako děti běžné.

  • Slovní zásoba

Slovní zásoba je bohatá s gramatickou správností. Nadprůměrně nadané děti velmi rády čtou, což jejich zásobu ještě více rozšiřuje. Objevuje se u nich zvídavost, potřebují vědět, jak vše funguje v praxi.

  • Flexibilita

Tyto děti mají rozvinutou schopnost vytvářet originální myšlenky, jsou velmi vnímavé. U některých dětí se schopnosti objevují pouze v určité oblasti, u některých to může být oblastí vícero.

Nadané a talentované děti podávají vynikající výkony a je potřeba jim umožnit další rozvoj. Ve školách jsou to diferencované vzdělávací programy.

Líbil se Vám tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 62

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Google+ Linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*

*