Jaké výhody nabízí stravování ve školních jídelnách?

Jaké výhody nabízí stravování ve školních jídelnách?

3.7
(69)

Jaké výhody nabízí stravování ve školních jídelnách?

Každý rodič ví, že zdravá a pestrá strava je nezbytným předpokladem pro zdravý vývoj dětí. Pokud jsou děti doma, rodiče na jejich stravování dohlížejí. Jestliže však je dítě převážnou část dne ve škole, náhradním řešením je pak školní jídelna.

Školní stravování dnešní doby

První snahy o školní stravování se objevují již v období po druhé světové válce, kdy děti ve školách dostávaly svačiny.

V současné době může každý rodič využít možnost stravování dítěte ve školních jídelnách, v nichž neustále dochází k modernizacím, které odpovídají momentálním trendům a to jak ve výživě, tak i v případě samotných pokrmů.

Stravování ve školních jídelnách plní také několik různých funkcí. Prvořadým úkolem je příjem kvalitní a vyvážené stravy. Pro některé děti představuje školní oběd jediné teplé jídlo za den.

Dalším úkolem je funkce zdravotně výživová funkce. Školní oběd plní nejen stravovací normy, ale i hygienu, která zajišťuje zdravotní nezávadnost a kvalitní výživovou hodnotu servírovaných pokrmů.

Velmi důležitá a nezanedbatelná je i funkce výchovně vzdělávací. Děti se zde učí základní pravidla správného stolování a poznávají různé druhy pokrmů.

Strávníci jsou rozděleni do tří skupin, podle věku. Těmto skupinám také odpovídá nejen velikost porce, ale i cena obědů.

  • Spotřební potravní koš

Jedná se o předpis, který stanovuje suroviny a jejich frekvenci pro přípravu pokrmů. Jen tak je zajištěno, aby obědy, které děti dostávají, byly vyvážené. Jídelny jsou však bohužel ještě omezeny finanční částkou na porce.

Projekty zaměřené na školní stravování

Kromě jídelen se na zdravé stravování zaměřuje i celá řada projektů. Mezi nejznámější patří Ovoce do škol a Školní mléko. Mezi hlavní cíle projektů patří především snaha o upevňování zdraví dětí a prevence před obezitou.

Líbil se Vám tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasů: 69

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Google+ Linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*

*