Jaké změny nastávají s nástupem dětí do školy?

Jaké změny nastávají s nástupem dětí do školy?

4.7
(54)

Jaké změny nastávají s nástupem dětí do školy?

Také máte doma prvňáčka a přemýšlíte nad tím, jaké změny tato nová situace přinese nejen pro něj, ale i pro celou vaší rodinu?

Prvořadá je vaše pomoc

Pro každé dítě je učení nová dovednost, kterou se musí naučit. Má před sebou celou řadu nových překážek v podobě nového kolektivu, nové paní učitelky a nových povinností. Je potřeba jim s těmito novými skutečnostmi pomoci. Každé dítě si musí najít svůj způsob učení. Někomu to jde snáze, někomu pomaleji. Zkuste jim nabídnout různé možnosti, které jim pomůžete vyzkoušet. Prvňáček si ještě neumí vhodně zorganizovat čas, tak aby stihl nejen si hrát, ale také splnit všechny úkoly a povinnosti, které se školní docházkou souvisejí. Zkuste společně sestavit režim dne, v němž bude čas nejen na povinnosti, ale také zábavu.

Zajímejte se o dění ve škole

Velké množství věcí, které se ve škole dítě musí naučit, jej nebaví nebo nezajímá. O to hůře se na ně soustředí a učení je pak neefektivní. Projevte zájem o to, co se děti učí. Zkuste si s nimi opakovat to, co se zrovna naučili, povídejte si o učební látce a dění ve škole. Můžete spolu třeba soutěžit v tom, kdo si lépe co pamatuje.

Důležitý je i odpočinek

Nejen povinnosti, ale i odpočinek je velmi důležitý. Nezapomínejte na to při tvorbě denního režimu. Každé díte se potřebuje odreagovat od školních povinností svým způsobem. Dopřejte mu tedy nějaký čas pro jeho zájmy a záliby.

Tipy na závěr

  • Povzbuzujte děti ve školních aktivitách, podporujte jejich zdravou sebedůvěru.
  • Odměna je pouze za správné chování.
  • Vždy dodržujte slovo a to i když třeba dítěti něco zakážete.
  • Než něco řeknete, nejprve si rozmyslete, co a jakým způsobem.
  • Děti potřebují vědět, co od nich očekáváte vy, ale také co mohou očekávat od vás.
  • Buďte předvídaví, předem stanovte jasná pravidla, nepodporujte dětské zlozvyky.
  • Pokud chcete potrestat, volte trest úměrný prohřešku a takový, který můžete splnit a dodržet.
  • Připravte dětem pozitivní a pohodové domácí prostředí.

Líbil se Vám tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasů: 54

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Google+ Linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*

*