Děti a hudební nástroje

Děti a hudební nástroje

3.8
(54)

Děti a hudební nástroje

Rádi byste u svých dětí podporovali lásku k hudbě nebo vidíte, že se u něj objevují hudební sklony a tak přemýšlíte nad tím, zda by nebylo vhodné nechat jej hrát na nějaký hudební nástroj? Jaký je však ten správný a kdy nastane ideální doba pro jeho začlenění do života dítěte?

Hra na hudební nástroje nabízí řadu výhod

Hra na hudební nástroj patří mezi velmi časté dětské mimoškolní aktivity. Dětem přináší celou řadu výhod a je pro ně velmi přínosná. Pozitivně ovlivňuje rozvoj mozku, pomáhá trénovat paměť, zlepšuje koordinaci rukou a jemnou motoriku a výrazným způsobem ovlivňuje tvořivost a sebevyjádření. Je velkým přínosem v boji s trémou. Vzhledem k tomu, že hudba vydává pozitivní vibrace, podporuje u dětí dobrou náladu. Pokud se dítě zapojí do kapely, podporuje to jeho sociální dovednosti a učí jej spolupracovat s ostatními, což jsou dovednosti velmi potřebné i pro běžný život.

S výukou by se mělo začít co nejdříve. Jen tak můžete docílit plynulosti a přirozenosti, jež jsou pro hru velmi důležité. Začátek je u každého dítěte individuální, nezávisí pouze na věku dítěte, ale také na jeho fyzickém a duševním vývoji. Každé dítě je jedinečné a proto je potřeba k němu přistupovat individuálně. V žádném případě díte ke hře nesmíte nutit, jinak jej od této činnosti odradíte.

Jak vybrat vhodný hudební nástroj?

Ideální je, pokud si může dítě vyzkoušet hru na několik různých hudebních nástrojů. Díky tomu si může vybrat takový, který mu nejvíce vyhovuje. Při výběru nástroje je důležité zamyslet se nad povahou dítěte. Také velikost nástroje hraje důležitou roli. U větších a dražších nástrojů je vhodné nejprve pořídit starší kus, nebo, pokud to jde, si nástroj vypůjčit. Může se stát, že dítě se pro daný nástroj nadchne, ale později zjistí, že mu nevyhovuje.

Již v mateřské školce můžete začít s hrou na zobcovou flétnu. Dětská varianta se speciálně upravená pro lepší úchop, má menší počet otvorů a lépe se drží. S nástupem do školy můžete vyzkoušet hru na housle. Ta však vyžaduje svědomitost a zodpovědný přístup. Vybírat můžete z několika různých typů. Pro starší děti je pak vhodná kytara nebo klavír či piano.

Líbil se Vám tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasů: 54

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Google+ Linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*

*