Běžná nebo alternativní základní škola?

Běžná nebo alternativní základní škola?

4.6
(51)

Běžná nebo alternativní základní škola?

Většina rodičů volí školu, která je blízko domova, což je asi logické. Ve větších městech však můžete volit, kromě školy klasické, také školu alternativní. Obecným cílem každé základní školy je poskytnout žákům základy všeobecného vzdělání, které je připraví na vstup do různých typů středních škol. Může se jednat o základní školu běžnou či alternativní.

Co jsou alternativní základní školy?

Tyto školy bývají někdy nazývány jako školy hrou, neboť se zde vyučuje i jinými učebními metodami a i organizace výuky bývá často odlišná od běžné školy základní. Vyučování zde probíhá povětšinou formou diskuse, řešeným problémových úkolů či návrhem a realizací projektů. I školy alternativní však mají povinnost plnit rámcový vzdělávací program, který se pro výuku na základní škole směrodatný.

Mezi nejčastější alternativní školy u nás patří školy Waldorfská, Montessori, Daltonská a Jenská.

  • Waldorfská škola

Vzdělání má rozdělené do bloků (epoch), ve kterých se žáci soustavně zabývají stejnými předměty. Výuka klade důraz jak na rozvoj znalostí, tak i schopností uměleckých a řemesel. Podporuje individuální nadání každého jedince.

  • Montessori

Učitel je zde vnímán spíše jako jakýsi průvodce, který připravuje podněty a prostředky, jež jsou potřebné a specifické pro jednotlivé vývojové fáze dětí. Děti si sami plánují činnost a rozhodují co a kdy udělají a jak dlouho se které aktivitě bude věnovat.

  • Daltonská škola

Základ tvoří tři principy – odpovědnost, spolupráce, samostatnost. Každý žák má vytvořený vlastní program pro určité období, v němž postupuje svým vlastním tempem.

  • Jenská škola

Principem je tvorba bohatého a podnětného prostředí pro výuku. Téma pro celý rok je rozděleno na jednotlivé měsíce a ty pak na celky pro jednotlivé týdny. Jedná se spíše o ucelený způsob výuky, nikoli o školu klasickou. Mezi klasické znaky patří jistá volnost, žáci jsou zde uskupeni nikoli podle věku, ale podle svých schopností a podle nadání. Během výuka spolupracují a pomáhají si.

Líbil se Vám tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 51

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Google+ Linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*

*