Hrudka pod paží je pro ženy nebezpečným příznakem

Hrudka pod paží je pro ženy nebezpečným příznakem

0
(0)

Hrudka pod paží je pro ženy nebezpečným příznakem

Někteří lidé čas od času najdou v podpaží hrudky. Mohou být známkami relativně bezpečných nemocí i příznakem vážného onemocnění.

Kvůli povaze ženského těla jsou hrudky pod paží často nebezpečnými znaky. Ženy by se proto v takových případech měly poradit s lékařem. 15. říjen je považován za Světový den proti  rakovině prsu, ale ne jen v tento den navrhujeme podrobně analyzovat možné příčiny narušeného vzhledu a hovořit o nezbytném sebezkoumání.

Proč se mohou objevit hrudky v podpaží

1. Velmi častou příčinou takových hustých novotvarů v podpaží je hydradenitida nebo chronický zánět kůže. S tímto onemocněním se vytváří jeden nebo více podkožních uzlů, které jsou velmi bolestivé na dotek. Jsou zpravidla zaoblené, méně často nepravidelného tvaru. Ve většině případů takové abscesy zmizí 7-10 dní po vzniku.

Jejich vzhled lze vyprovokovat mnoha faktory, od dědičné predispozice až po použití moderních antiperspirantů.

Ovlivňuje hlavně mladé lidi ve věku od 20 do 30 let.

2. Hrudka v podpaží může být také důsledkem zánětu lymfatických uzlin v důsledku jakéhokoli infekčního onemocnění, které vedlo ke snížení imunity.

3. Nejnebezpečnějším onemocněním, které lze prokázat hustým novotvarem v podpaží, je rakovina prsu. Pokud je tedy nalezena taková bulka, zvláště pokud existují další příznaky naznačující možnost vzniku rakoviny, měla by žena okamžitě konzultovat mammologa a projít všemi testy, podstoupit vyšetření.

Je třeba si uvědomit, že pokud lze rakovinu detekovat v raných fázích, je ve většině případů úspěšně léčena.

Příznaky, jako jsou následující, mohou naznačovat toto nebezpečné onemocnění:

  • těsnění v tkáních prsu;
  • bolestivost mléčných žláz;
  • otok mléčných žláz;
  • změna velikosti a tvaru bradavky;
  • výtok z bradavky (ve formě bezbarvého nebo krvavého hlenu).

Tyto příznaky jsou často doprovázeny pocitem ztráty síly, zvýšené únavy, apatie a lhostejnosti.

Terapeutická taktika pro zhutnění pod paží

Jakmile si všimnete hrudky v podpaží, zkontrolujte mléčné žlázy a navštivte svého lékaře. Pokud je nález způsoben hydradenitidou, budou vám předepsány antibakteriální léky.

V některých případech se formace otevře a poté se aplikuje drenážní pás.

Pokud je těsnění způsobeno maligním procesem, bude vám předepsána komplexní terapie, která může zahrnovat:

chirurgický zákrok;

radiační terapie;

chemoterapie.

Nepoužívejte samoléčbu, protože to má vážné následky.

Pokud najdete bulku pod podpaží, měla byste se nejprve poradit s lékařem – terapeutem, mammologem nebo chirurgem. Toto zhutnění může být důsledkem reakce lymfatických uzlin, zánětu i následkem nádorového procesu.

Ne všechny nádory lze detekovat samovyšetřením. Malé novotvary často nejsou hmatatelné, což znamená, že zůstávají bez povšimnutí.

Nezapomeňte si vizuálně prohlédnout prsa. Hledejte zjevné změny: zvýšená prokrvení, zesílení kůže, skvrny na podprsence, změny polohy nebo tvaru bradavek a dvorce. Pokud najdete některý z výše uvedených bodů, navštivte odborníka.

A pokud jste bez příznaků, nevynechávejte pravidelné screeningové testy. Právě včasná diagnóza je nejúčinnějším opatřením v boji proti rakovině prsu. Nejinformativnější diagnostickou metodou je MRI screening. V 99% případů umožňuje identifikovat nádor.

Líbil se Vám tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku to ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Google+ Linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*

*